Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Müslüman Kadınlar Umre Ziyaretlerinde Nasıl Giyinmelidir?

#Umre Kıyafetleri Bayan Nasıl Olmalıdır? 

Umre Kıyafetleri Bayan Nasıl Olmalıdır? 

       Hac ve Umre ziyaretleri, Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (sav) 'in yolunu izleyen, maneviyatı yüksek olan dönüştürücü yolculuklardır. Kadın, erkek fark etmeksizin kutsal toprakları görmek ve Kabe'yi ziyaret etmek için  gerçekleştirilen Hac ve Umre ziyaretlerinde, kadınları büyük bir telaş sarar.  Umre kıyafetleri bayan nasıl olmalı, ne tür kıyafetler tercih edilmeli gibi konular, umre henüz planlanma aşamasındayken bile kadınları endişelenirir. Bu yüzden Hac ve Umre turlarında Mekke'de nasıl giyinmeleri gerektiği konusunda araştırmalar yaparlar. Müslüman kadınların Umre ziyaretleri sırasında olumlu bir deneyim yaşayabilmeleri için, hem manevi hem de pratik bilgiler ışığında hazırlık  yapmaları gerekir. Bunun için Hac ve Umre ziyaretçilerinin, Mekke'de geçirecekleri zamanı en iyi şekilde kullanmalarını sağlayacak olan tavsiye edilmiş yönergelere ve  ipuçlarına uymaları yeterlidir. 
     
      Muhafazakar bir ülke olan, Suudi Arabistan'a yapılacak olan Hac ve Umre ziyaretlerinde, kadınlar İhram'a (Hac ve Umre sırasında ki kutsallık hali) girmeden önce; uzun, gevşek kıyafetler (muhafazakar giyim) tercih etmeli ve saçlarını gevşek bir eşarp yerine, bir başörtüsü ile örtmelidir. İhram'a girdikten sonra ve kutsal ayinleri gerçekleştirmeden önce, kadınlar için giysiler o kadar kuralcı değildir. Ancak giysi seçiminde yine de dikkatli olunmalıdır. Çünkü, İhram'a uyulması gereken belirli ihram kuralları vardır. Bu yüzden İhram sırasında kadınların giyimi, ne İslami yasalara aykırı ne de rahatsız edici olmalıdır. Hac ya da Umre ziyaretleri yapılırken, kadınların rahat ama mütevazı kıyafetler tercih etmeleri gerekir. Kadınlara yönelik özel kıyafet zorunluluğu olmadığı için, kadınların Umre sırasında belirli bir renk elbise giymeleri zorunlu değildir. Kadın hacılar rengi fark etmeksizin, normal kıyafetlerinden bir tanesini seçip giyebilirler. (Ancak genellikle kadınların çoğu kutsal yolculuklarını yaparken beyaz giysileri tercih ediyorlar.) Giyilecek olan kıyafetlerin, uzuvların boyutlarını gösterecek kadar dar ya da şeffaf olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden bol, kalın ve geniş kumaşlar tercih edilmelidir. 
     
        Umre turlarında, kadınların hem kendilerini hem de başkalarını, ibadetten rahatsız etmeyecek şekilde uygun bir biçimde giyinmeleri gerekir. Mesela beyaz bir giysi giyildiğinde, tesettürün, iç çamaşırlarının ve çoraplarının da beyaz renkte olmasına dikkat etmeleri gerekir. Aksi taktirde, beyaz kıyafet içinde kullanılacak bir renkli çamaşır, çok fazla dikkat çekerek anında vurgulanır. Hac ve Umre ziyaretleri için en ideal olan giyim tarzı,  beyaz iç çamaşırı, beyaz terletmeyen yazlık çoraplar, beyaz tişörtler, beyaz ince pamuklu pantolonlar, beyaz önü kapalı Abaya veya beyaz Hicap ile tam kollu gevşek elbiselerdir. Vücudun tamamını kaplayacak kadar büyük giysiler seçmek çok faydalı olacaktır. Siyah Abaya giyilmesiyle ilgili mevcut bir kısıtlama olmamasına rağmen, ısıyı emme ve boğucu etkisinden dolayı siyah rengin tercih edilmemesinde fayda vardır. El ve yüz dışında vücudun tamamı bezle kaplı olduğu sürece, İhram'da her renk tercih edilebilir.

       Hac ve Umre turlarında ziyaretçiler çok yol yürürler, bu yüzden olabildiğince rahat ayakkabılar giyilmesi tavsiye edilir. ziyaret sırasında caminin içine ve dışına çıkılacağı için, slip ayakkabı giyilmesi hem pratik hem de rahat olacaktır. Kutsal topraklara yapılacak olan yolculuklarda kadınların yanlarına, en az üç set İhram almaları tavsiye edilir. Çünkü Mekke'nin yüksek sıcaklığa sahip ikliminde, kadınların birden fazla İhram giyme zorunluluğu doğabilir. (Aynı İhram'ın tekrar tekrar kullanılması sonucunda yırtılma ve kirlenme meydana gelebilir.)Tercih edilen İhram'ın kalın kumaşa sahip olması gerekir. Eğer ince kumaşlı bir İhram'la Umre ziyareti gerçekleştirirseniz, güneşin dik açıyla geldiği gündüz saatlerinde yapılan Umre ritüellerinde vücudun hatları ve  rengi açığa çıkabilir.  Ayrıca İhram için seçilecek kumaşın güneşte nefes alan bir malzemeden olmasına dikkat etmek gerekir. Son derece sıcak bir havaya sahip olan Mekke'de, hac ibadetlerini ve umre ziyaretlerini yerine getirmek isteyen hacılar ile hacı adayları çoğu zaman sert güneşe maruz kalacaklarını düşünmelidir. Bu sebeple de, saf kumaşa sahip bir İhram kullanmaktansa, karışık kumaşlarla yapılmış İhram'lar kullanmalıdırlar. Suudi Arabistan'a yapılan Hac ve Umre turlarında, kadınlar giyimleri konusunda, her ne kadar telaşa kapılsa da unutmamaları gereken bir şey vardır. Müslümanlar için ibadetlerin en büyüğü olan Hac ve Umre ziyaretlerinde, insan tüm gösterişinden arınmalıdır. Olabildiğince sade ve sıradan olmalıdır. Çünkü sahip olunacak bu tekdüzelik ve sıradanlıkla, zengin ya da fakir fark etmeksizin tüm insanlar Allah'ın önünde eşit ve bir olacaktır.Diyanet logoTursab logo